Skip to main content

Na een paar hectische maanden was het onlangs dan eindelijk zover; de ambachtsschool in Tanzania is officieel geopend! Suzuki Rhino Club voorzitter Ted van Dam en bestuursleden Martin de Wilt en Dik Dekker vlogen speciaal naar Tanzania voor de opening.

Op de zondag vóór de opening hadden de drie eerst een gesprek met Nout van Hout van de Watoto Foundation die zich inzet voor de straatkinderen van Tanzania. Martin de Wilt vertelt: ‘Noud heeft de bouw van onze school met ijzeren hand en een krap budget begeleid. Hij is ook een van onze grootste sponsors, niet alleen in geld, maar ook in het verlenen van diensten. De school is mede door hem, en de meedenkende lokale aannemer Nasari, geworden wat het nu is: een van de grootste en modernste ambachtsscholen van Tanzania! Noud heeft veel praktische zaken toegepast die ervoor zorgen dat de gebouwen weinig onderhoud behoeven. Dan blijven de gebruikskosten laag. Tevens heeft hij, via zijn vele connecties, veel lesmateriaal aangeleverd. Onder meer computers en houtbewerkingsmachines.’

Mkomazi

De volgende dag vertrokken de drie Nederlanders naar Mkomazi, waar zij ontvangen werden door Lucy en Tony Fitzjohn. Samen met Tony en Lucy en hun drie dochters gingen de drie naar de Rhino Sanctuary om de neushoorns te voeren. Martin: ‘Ik kon daar met eigen ogen zien dat er mede dankzij de hulp van de Rhino Club veel vooruitgang geboekt is voor de neushoorns. Tony krijgt ook meer en meer steun en erkenning voor zijn werk. Toen wij aankwamen was bijvoorbeeld prins Harry van Engeland net weg. Hij wilde leren van de werkwijze van Tony en was onder de indruk van onze ambachtsschool. De Leonardo di Caprio Foundation had de week ervoor besloten om Tony zo’n 460.000 euro te schenken. Nog veel belangrijker is dat ook de Tanzaniaanse overheid meer steun gaat bieden aan Tony. Tanapa (Tanzanian National Parks) verzorgt nu de bewaking van de Sanctuary en helpt Tony waar nodig’, aldus Martin.

Ambachtsschool

‘We zijn vervolgens op dinsdag met de twee Suzuki’s Grand Vitara V6 van Tony naar Gonja gereden’, vervolgt Martin. ‘De auto’s krijgen er op de Tanzaniaanse wegen flink van langs. Tony weet ook het gaspedaal nog eens goed te vinden. Ondanks het zware leven, rijden de auto’s werkelijk zo strak als een snaar. Eenmaal bij de school werden we allerhartelijkst ontvangen door de katholieke broeders die de school gaan leiden, ook een trotse bisschop stond ons op te wachten. De oppervlakte van de gebouwen en het grondoppervlakte is echt enorm, maar alles is efficiënt en slim ingedeeld.’

Opening

De uiteindelijke openingshandeling was het doorknippen van een lint bij de centrale Community Hall. Martin: ‘Deze handeling is door mij verricht, een hele eer! Daarna heeft de bisschop de school en de gebouwen ingezegend. Ook apart om mee te maken. De mensen zijn ons oprecht dankbaar. Ook de leerlingen die we spraken waren zeer gemotiveerd en dankbaar voor de kans die ze gekregen hebben. Al met al een project waar wij allen heel trots op kunnen zijn. Ook onze jarenlange steun aan Tony heeft zeker zijn vruchten afgeworpen!’